II. Dünya Savaşı ve Türkiye'nin Politikası

SosyalBilgiler.Net

Administrator
Yönetici
II. Dünya Savaşı ve Türkiye'nin Politikası


II. Dünya Savaşı (1939-1945), Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarında çok sayıda ülkeyi etkileyen büyük bir savaştı. Türkiye, savaşın başında tarafsız kalmış ancak savaşın ilerleyen dönemlerinde Almanya, İtalya ve Japonya'nın müttefikleri arasına girmiştir. Bu müttefikler, savaşın kaybeden tarafı olmuş ve Türkiye de savaşın sona ermesiyle birlikte bu müttefiklerin yaptırdığı zararlardan etkilenmiştir.
Türkiye, II. Dünya Savaşı sırasında tarafsızlığını koruma çabası içinde olmuştur. Bu nedenle, Türkiye, savaş sırasında çeşitli ülkelerle ticaret yapmaya devam etmiş ve savaştan etkilenmeyi azaltmaya çalışmıştır. Ancak, Türkiye'nin tarafsızlığını koruma çabası, savaşın ilerleyen dönemlerinde zorlaşmış ve Türkiye, Almanya, İtalya ve Japonya'nın müttefikleri arasına girmek zorunda kalmıştır.
Türkiye, savaş sonrasında da tarafsızlık politikasını sürdürmüş ve çeşitli ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye çalışmıştır. Bu dönemde, Türkiye, Batı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeyi ve bu ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliğini arttırmayı hedeflemiştir. Türkiye, ayrıca Doğu Avrupa ülkeleriyle de ilişkilerini geliştirmeyi ve bu ülkelerle ticareti arttırmayı hedeflemiştir.
 
Üst