Karabalgasun Anıtı Nedir

SosyalBilgiler.Net

Administrator
Yönetici
Karabalgasun Anıtı, Türkiye'nin Kars ilinde yer alan ve Kars-Erzurum yolu üzerinde bulunan bir anıttır. Anıt, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rus ordusunun Karabalgasun Savaşı'nda mağlup edilmesiyle ilgili bilgi vermektedir.

Anıt, Kars Kalesi'nin güneyinde, Kars-Erzurum yolunun kenarında yer almaktadır. Anıt, Kars Kalesi'ne giden yolun yanındaki tepede yer alır ve orman içinde yer almaktadır. Anıt, Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rus ordusunun 1877-1878 yılları arasında Karabalgasun Savaşı'nda mağlup edilmesini anlatan bir yazıttır.

Anıt, bir dikilitaştan oluşmaktadır ve yüksekliği 8 metredir. Dikilitaşın üzerinde, Türkçe ve Arapça dillerinde yazılar bulunmaktadır. Anıt, Türkçe yazılarının yanı sıra, Rusça ve İngilizce yazılar da bulunmaktadır.

Anıt, Kars ilinde yer alan ve Osmanlı-Rus Savaşı'nı anlatan önemli bir turistik noktadır. Anıt, Kars Kalesi'nin yanında yer alan ve Karabalgasun Savaşı'nı anlatan önemli bir anıttır. Bu anıt, Türkiye'nin Kars ilinde yer alan ve Osmanlı-Rus Savaşı'nı anlatan önemli bir turistik noktadır.
 
Üst